Free Shipping Over $30 (US only)

How much is 3.5 grams of weed?

Posted by Diana Morales


Aug 29th 2019

How much is 3.5 grams of weed?

Aug 29th 2019


How much is 3.5 grams of weed?

“How much weed (or hemp) am I buying? Will it be enough? What does it look like?”


These are the common questions people have when they are purchasing weed. It’s definitely a good idea to know what you are buying so you know how long it’s going to last or to make sure you are getting your money’s worth.

Understanding the different weights of how weed is sold is paramount to being a
cannabis consumer. Whether buying a gram, eighth, quarter, or ounce, you’ll now be well-versed in what to expect for your future pot purchases.

Knowing the different weights weed is usually sold in, as well as what each weight
looks like and typical costs are things to familiarize yourself with (plus knowing the lingo can help you sound like you know what you’re talking about..thank us later)

No matter where you go across the country (legal states or not) weed is usually
sold in the following weights:

Gram, Eighth, Quarter, Ounce

The Gram: The gram is the basic unit of measurement across all recreational cannabis products. With ounces, you’re either buying an eighth, a quarter, a half, or a whole ounce.

For reference, here is a conversion guide from ounces to grams:

1/8 ounce= 3.5 grams

1/4 ounce = 7 grams

1/2 ounce = 14 grams

1 ounce = 28 grams

Most cheap scales only measure in tenths of grams, meaning dealers round down to 3.5 grams out of necessity.

It's important to be aware that for all measurements, the type of bud plays into how much it will weigh. Not all bud is created equal. Denser buds weigh more and will be smaller per gram than less dense buds.



How Much is a Gram of weed?


A gram of weed is roughly enough weed to pack a few decent sized bowls or roll a couple small joints. Most prerolls that are sold in dispensaries usually weigh one gram, as well. In a gram, you’ll likely get a few small to medium sized buds.

Cost: The average price for a gram of weed in America, talking about recreational
cannabis laws, is between $8-$15. However, in other places where cannabis is
more difficult to obtain, a gram of weed could cost you as much as $18. Even
though the nation’s capital has passed recreational cannabis laws, it’s still really
hard to sell and buy . If you’re headed to the dispensary to buy a gram of weed in
most legal states it will cost you right around $10-$15.


How much is 3.5 grams of weed?


An eighth of weed is an eighth of an ounce, which weighs 3.54 grams. Most
everywhere you buy weed (dispensary or otherwise) will round the weight of an
eighth to 3.5 grams. An eighth will contain several small to medium sized buds
Depending on how much you smoke, an eighth can last for a good couple of weeks, especially if you’re only consuming once or twice a day.

  Cost: The cost of an eighth in recreational states will vary depending on both the state and the quality of the weed. Top-shelf strains can run anywhere from $30-$70 for 3.5 grams. You should be able to get an eighth of a decent strain for around $40 in most legal states across the country. There are other cannabis dispensaries where the prices are more reasonable, they offer equality, quality and quantity speaking, at a more reasonable price. Plain Jane (for CBD Hemp) prices 3.5 grams at  $11-$14.

Is a quarter better than an eighth?

It’s been a long time since working on fractions in math class. Let us break it down for you:  A quarter -sometimes referred to as a quad is 1/4th of an ounce and weighs in at 7 Grams. So yes, a quarter ¼ > ⅛ (an eighth). Buying by the quarter is also very common as it allows heavier smokers to really get acquainted with a strain. A quarter of hemp flower will generally run around $55 depending of the area.

How much is a ½ ounce of good weed? (14 grams).  

A half ounce equates to 14 grams of cannabis. Substantial price breaks, in terms of price per gram, typically begin at the half ounce quantity.

Cost: Half ounces generally cost between $90 and $160 in dispensaries. Once
again, pricing is typically higher in areas where no legal market exists.



  An ounce (28 grams)

 

An ounce of cannabis weighs  28 grams. Buying by the ounce is the most cost effective way to purchase legal cannabis. In fact, many dispensaries and caregivers offer ounce specials. If you are a daily cannabis or hemp flower consumer, ounces are the way to go.

Cost: The cost of an ounce of weed will run you anywhere from $100-$350 and more in legal states. Always keep in mind that you’ll pay more for top-shelf quality Strains.

 

 A pound (454 grams).

Since we are talking about legal marijuana now, we must consider how they sell the most cannabis. The fact is that most people buy a gram, an eighth or an ounce at a time. Since there are 454 grams in a pound, few people buy by the pound, but we still want to show you what it looks like!

Cost: Considering the legal status of marijuana, distributors take advantage of this to raise product costs. For example, in Colorado, a pound of weed costs around $1500 for premium quality. In California, you can find dank buds for $900 a pound, so it’s cheap either place.

Ten Pounds.

 This is ALOT of weed. 4,540 grams to be exact.  What would a single person do with 10 pounds of weed? Who knows, but this is what it looks like: